Stolarka aluminiowa – nowoczesny design i nie tylko. Czy to się opłaca?
Dobrze dobrane okna i drzwi nie tylko zapewniają prywatność, ale także wpływają na wygląd zewnętrzny budynku. Najczęściej do prywatnych budynków wykorzystuje się okna z PVC, a także drewniane. Coraz częściej do produkcji wykorzystuje się również aluminium. To lekkie, a jednocześnie wytrzymałe tworzywo odporne na korozję. Jest również nietoksyczne, a także można je poddać recyklingowi. Sprawdź, jak wygląda nowoczesna stolarka aluminiowa.
Dlaczego stolarka aluminiowa zyskuje popularność w nowoczesnym budownictwie?
Aluminium to materiał, który pozwala na tworzenie bardzo wąskich profili. Te idealnie wpisują się w aktualne trendy architektoniczne – duże przeszklenia, proste linie, lekkość formy. Dla inwestorów i architektów oznacza to możliwość realizacji odważnych, nowoczesnych projektów, których nie da się uzyskać przy użyciu stolarki z PVC czy drewna. Dzięki swojej sztywności, aluminium świetnie sprawdza się przy wielkogabarytowych przeszkleniach np. przesuwnych drzwiach tarasowych o długości kilku metrów, czy wysokich przeszkleń. Tego typu rozwiązania są coraz częściej wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach biurowych czy apartamentowcach.
Aluminiowa stolarka okienna i drzwiowa nie odkształca się, nie pęka, nie butwieje, nie wymaga malowania ani konserwacji. Świetnie znosi wilgoć, słońce, mróz i wiatr, co czyni ją idealną opcją na lata.
Drzwi aluminiowe zewnętrzne łączą elegancję i trwałość na długie lata
Kiedyś aluminium kojarzyło się z przestrzeniami przemysłowymi, mało przytulnymi i raczej loftowymi niż klasycznymi. Dzięki zaawansowanym technologiom takim jak przekładki termiczne, potrójne szyby, czy trwałe malowanie, nowoczesna stolarka okienna aluminiowa oraz drzwiowa pod względem izolacji cieplnej parametrami dorównuje innym materiałom. Można ją z powodzeniem stosować nawet w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.
Z aluminium mogą powstać okna stałe, rozwierane czy uchylne, a także drzwi zewnętrzne jedno- i dwuskrzydłowe. W zależności od producenta mogą różnić się izolacyjnością termiczną i akustyczną. Warto zwrócić uwagę na te parametry przy wyborze poszczególnych elementów stolarki. Co ważne, aluminium jako materiał o wysokiej elastyczności pozwala na tworzenie elementów w różnych kształtach. Dzięki temu możesz mieć nie tylko prostokątne czy kwadratowe okna ale nawet okrągłe czy trójkątne. Tego typu rozwiązania stosuje się najczęściej w stosuje się je w hotelach, biurowcach, luksusowych budowlach, a coraz częściej także domach jednorodzinnych czy obiektach na wynajem krótkoterminowy, jak na przykład domki letniskowe czy nadmorskie wille.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe nie odkształcają się ani nie odbarwiają. Różnią się designem od modeli drewnianych – wyglądają nowocześnie, minimalistycznie i elegancko, głównie dzięki możliwości umieszczenia na ich powierzchni elementów dekoracyjnych. Niektóre drzwi oferują również możliwość zamontowania zamków wielopunktowych, a nawet technologii biometrycznej do otwierania i zamykania. Tego typu stolarka drzwiowa aluminiowa jest również łatwa w czyszczeniu i nie wymaga stosowania dodatkowych produktów do konserwacji.
Co warto wiedzieć przed wyborem stolarki okiennej aluminiowej?
Stolarka aluminiowa różni się jakością profili, grubością, sposobem łączenia i izolacyjnością termiczną. Warto zwrócić uwagę na markę systemu, bo od niej zależy jakość wykonania i parametry techniczne. Okna aluminiowe w Warszawie od Oknoteki pochodzą od firmy ALUPROF, które cechują się doskonałą jakością, odpornością na działanie czynników atmosferycznych, grzybów czy pleśni. Mają również bardzo dobre parametry izolacyjne. Okna możesz zamówić w wielu różnych kolorach, dzięki czemu dopasujesz je do designu elewacji i całego projektu. Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne również modele przeciwpożarowe. Montujemy także parapety zewnętrzne aluminiowe, które można dopasować zarówno pod względem wielkości, jak i kolorystyki.
Przed wyborem koniecznie sprawdź współczynnik przenikania ciepła, szerokość ościeżnicy, a także możliwość zintegrowania okna z inteligentami systemami sterowania budynkiem czy roletami. Duże przeszklenia w okresie zimowym pozwalają zaoszczędzić na rachunkach, ze względu na ich nagrzewanie. Z kolei latem warto zadbać o ich zacienienie, dzięki czemu wewnątrz będzie panował przyjemny chłód.
Kiedy warto postawić na stolarkę aluminiową do drzwi i okien
Stolarka aluminiowa drzwi i okna to najlepszy wybór, gdy projekt uwzględnia panoramiczne przesuwne modele, duże przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu czy szklenia w niestandardowych kształtach. Dzięki temu budynek zyskuje nowoczesny wymiar, bryła jest spójna i w pełni spełnia wymagania użytkowników co do ilości wpadającego światła.
Aluminium nie butwieje, nie wypacza się, nie wymaga malowania ani konserwacji, a także nie zmienia koloru od słońca. Jest tańsze niż drewniane modele, ale droższe niż najczęściej wybierane PVC. Zarówno okna, jak i drzwi aluminiowe zewnętrzne zapewniają dobrą izolację akustyczną.
Drzwi wejściowe z aluminium są również bardziej odporne na włamanie, mają większe możliwości aranżacyjne – mogą być zlicowane z elewacją, mieć panel dekoracyjny, elementy ozdobne czy być w pomalowane na niestandardowy kolor. Warto pamiętać, że nawet najlepsze okno nie spełni swojej funkcji bez poprawnego montażu, dlatego koniecznie znajdź firmę, która zadba o poprawne wykończenie każdego elementu – od wykucia miejsca, przez zamontowanie ram, aż po umieszczenie skrzydeł, regulację oraz izolację.